Egzamin Ósmoklasisty 2022

WAŻNE!

Jak sobie radzić ze stresem egzaminacyjnym? - zalecenia dla ósmoklasisty.

INFORMACJE OGÓLNE DOTYCZĄCE EGZAMINU

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

Za organizację i przebieg egzaminu ósmoklasisty odpowiada dyrektor szkoły.

TERMIN EGZAMINU GŁÓWNEGO

Przedmiot

Przedłużenie czasu

o którym mowa w p.17 komunikatu dyrektora CKE

24 maja 2022 r. (wtorek)

język polski

do 180 minut

25 maja 2022 r. (środa)

do 150 minut

26 maja 2022 r. (czwartek)

język angielski

do 135 minut

TERMIN DODATKOWY

Przedmiot

Przedłużenie czasu

o którym mowa w p.17 komunikatu dyrektora CKE

13 czerwca 2022 r. (poniedziałek)

język polski

do 180 minut

14 czerwca 2022 r. (wtorek)

do 150 minut

15 czerwca 2022 r. (środa)

język angielski

do 135 minut

Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje uczeń:

• który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym,
  • który przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym (również
    z przyczyn losowych lub zdrowotnych).
  • któremu dyrektor OKE lub dyrektor CKE unieważnił egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów.

TERMIN OGŁOSZENIA WYNIKÓW                                   1 lipca 2022 r.

TERMIN WYDANIA ZDAJĄCYM ZAŚWIADCZEŃ               8 lipca 2022 r.

EGZAMIN

1. Egzamin odbędzie się w wyznaczonych salach egzaminacyjnych w Szkole Podstawowej nr 6 w Mielcu, w budynku przy ul. Biernackiego 6.
  2. Zdający powinni mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość (np. legitymację szkolną) i okazać go w razie potrzeby.
  3. Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, urządzeń telekomunikacyjnych, maskotek.
  4. Każdy zdający powinien mieć na egzaminie z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania
    rozwiązań (odpowiedzi).

Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.

1. Po rozdaniu arkuszy uczniowie zapoznają się z instrukcją zamieszczoną na pierwszej stronie oraz sprawdzają kompletność arkusza egzaminacyjnego. Następnie na stronie tytułowej zeszytu zadań egzaminacyjnych oraz na karcie odpowiedzi uczeń wpisuje swój kod, numer PESEL oraz przykleja naklejkę przygotowaną przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.
  2. Po zakończeniu czynności organizacyjnych przewodniczący zespołu zapisuje na tablicy w widocznym miejscu godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy z zestawem.
  3. Czas trwania pracy liczy się od momentu zapisania godziny na tablicy i jest zgodny z procedurą.

8.     W przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego bezpośrednio po zapisaniu godziny rozpoczęcia i zakończenia egzaminu następuje odtworzenie płyty CD, na której oprócz tekstów w języku obcym nagrane są instrukcje w języku polskim dotyczące rozwiązywania zadań, przerwy na zapoznanie się z treścią zadań oraz przerwy przeznaczone na rozwiązanie poszczególnych zadań.

1. Członkowie zespołu nadzorującego mogą udzielać odpowiedzi na pytania zdających związane wyłącznie z kodowaniem arkusza oraz instrukcją dla zdającego. W czasie trwania egzaminu uczniom nie udziela się żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych ani ich nie komentuje.
  2. W czasie trwania egzaminu uczniowie nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić uczniowi na opuszczenie sali, po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się z innymi osobami,
    z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej.
  3. Uczeń, który zakończył pracę przed wyznaczonym czasem zgłasza to zespołowi nadzorującemu poprzez podniesienie ręki, zamyka arkusz, odkłada na brzeg stolika i czeka na sprawdzenie kompletności materiałów przez członka zespołu nadzorującego. Po otrzymaniu pozwolenia na opuszczenie sali uczeń wychodzi, nie zakłócając pracy pozostałym piszącym.
  4. Na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę
    z arkuszem egzaminacyjnym przewodniczący zespołu nadzorującego przypomina zdającym o konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi.
  5. Po upływie czasu przeznaczonego na egzamin przewodniczący zespołu egzaminacyjnego informuje zdających o zakończeniu egzaminu, wyznacza dodatkowy czas (5 minut) na sprawdzenie poprawności przeniesienia przez uczniów odpowiedzi na kartę odpowiedzi (dotyczy zdających, którzy mają obowiązek zaznaczenia odpowiedzi na karcie), poleca po upływie dodatkowego czasu zamknięcie arkuszy i odłożenie ich na brzeg stolika.

Szczegółowe informacje dotyczące egzaminu ósmoklasisty znajdują się na stronach:

Centralnej Komisji Egzaminacyjnej – www.cke.gov.pl

Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie – www.oke.krakow.pl

Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty obowiązująca w roku szkolnym 2021/2022.

Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z dnia 20 sierpnia 2021 r.
w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie ósmoklasisty  w 2022 roku.

Wszystkim uczniom życzymy na egzaminie jak najlepszych wyników!