„Dyktando Niepodległościowe”
czcionka

Jedną z form świętowania 11 – go listopada w naszym mieście jest Dyktando Niepodległościowe. Od samego początku jego organizatorem jest II LO im. M. Kopernika w Mielcu. W tym roku już po raz 11 mielczanie mogli sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne, pisząc tekst, który nawiązywał do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na zaproszenie organizatora naszą szkołę reprezentowała grupa uczniów z klasy IIIbg pod opieką A. Ungeheuer.

Zanim rozpoczęły się ortograficzne zmagania wystąpił chór II LO, który zaprezentował kilka pieśni patriotycznych. Warto dodać, że z roku na rok coraz więcej osób - przede wszystkim młodzieży - decyduje się na udział w dyktandzie. W tym roku chętnych było tak wielu, że nie pomieściła ich nawet sala kinowa SCK. Tekst dyktanda do łatwych nie należał, o czym świadczyły skupione twarze piszących dyktando, jakże często przeplatane westchnieniami „ooooo”, gdy przyszło im się zmierzyć np. ze zdaniem: „To znajomość rodzimych obyczajów: i tych późnośredniowiecznych, i tużprzedwojennych; rzadko obchodzonych huculskich zażynek i wpółmartwej, północnomałopolskiej tradycji zwanej Siuda Baba. To także urzeczenie macierzystą przyrodą, podziw dla jej różnolitości i rzec by można magii. Niechby jakiś obskurant albo inny pseudouczony odważył się zadrwić lekceważąco, naówczas nie zawahajmy się huknąć: „Znaszli Mickiewiczowskie pejzaże malowane słowem?”. Druga część dyktanda dostarczyła nie mniejszych emocji – wśród zgromadzonych rozlosowano nagrody, trzy z nich przypadły naszym uczniom.

 

red. A.Ungeheuer

 

 

E-dziennik

Szkoła w chmurze

Konkursy 2019/2020

Filmoteka szkolna

Znajdź nas na ...

BIP

sp6.mielec.ehost.pl, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting