„Przybyli ułani pod okienko...” - spotkanie z ułanem
czcionka

14 grudnia z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości zostało zorganizowane spotkanie z wachmistrzem 5. Pułku Strzelców Konnych Kawalerii Ochotniczej, który obecnie służy w Szwadronie Kawalerii Wojska Polskiego w Warszawie. Celem tego spotkania było zapoznanie uczniów z tradycjami i historią ułanów okresu II Rzeczpospolitej. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji na temat powstania kawalerii, zobaczyli umundurowanie i uzbrojenie ułana z okresu 20- lecia międzywojennego. Żywe zainteresowanie wzbudziły szable: „Borowskiego” wz.21, „Ludwikówka” wz. 34 oraz lanca typu francuskiego wz. 1913 z proporczykiem, z barwami pułku.

Został omówiony i zaprezentowany sposób władania poszczególną bronią. Duże zdziwienie wzbudziło bojowe troczenie rzędu, w skład którego wchodzą m.in. specyficzny rodzaj siodła,  sakwy, owsiak, płaszcz, koc i jeszcze wiele innych niezbędnych elementów kawaleryjskiego ekwipunku. Podczas prelekcji uczniowie usłyszeli wiele ciekawostek z życia ułana oraz poznali bądź przypomnieli sobie wydarzenia historyczne sławiące sukcesy polskiego oręża. Bohater tego spotkania  z pasją prezentował ponad 230-letnią tradycję najstarszego w Rzeczypospolitej pułku ułanów. Dodatkowym atutem była prezentacja multimedialna ze zdjęciami oraz filmem. Uczniowie mieli  okazję zadać wiele pytań,  dotknąć szabli, lancy oraz siodła konia.

Spotkanie bardzo się spodobało przybyłym na spotkanie uczniom. Dziękujemy panu Bartoszowi za ciekawą, „żywą” lekcję historii i za to, że swoją pasją zechciał się dzielić z uczniami.

red. Bernadetta Szatkowska

 

 

E-dziennik

Szkoła w chmurze

Konkursy 2019/2020

Filmoteka szkolna

Znajdź nas na ...

BIP

sp6.mielec.ehost.pl, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting